تاریخ انتشارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
کد مطلب : ۱۱۵
۰
plusresetminus
آیا زنجیره تامین خدمات پستی در جهان یکپارچه می‌شود؟

یک جهان؛ یک شبکه پستی!

اتحادیه جهانی پست، ماموریت داشت تا امکان استفاده سایر شرکای کلیدی صنعت پست به زنجیره یکپارچه‌ای از خدمات پستی را فراهم کند. «پست نت»، شبکه تبادل الکترونیکی داده‌ها، راهبرد جدید این اتحادیه برای پاسخ به چنین ماموریتی است.
یک جهان؛ یک شبکه پستی!
اتحادیه جهانی پست، شبکه تبادل الکترونیکی داده­‌ها (post net) را در اختیار فعالان پستی قرار می­‌دهد. UPU در تلاش است تا از طریق به‌کارگیری اپلیکیشن داده­‌های پیشرفته الکترونیک (Electronic Advance Data App) برای مشتریان، کل زنجیره تامین خدمات پستی را به شیوه نقطه به نقطه ( (end to end) به یکدیگر متصل کند.
UPU در کنگره جهانی سال 2016 این اتحادیه در استانبول، متعهد شده بود که سیاست‌های لازم برای دسترسی بازیگران بخش‌های مختلف تولید خدمات و محصولات، به خدمات این اتحادیه را تدوین کند. هدف این بود که بهبود و پیشرفت همکاری میان ذی‌نفعان متعدد صنعت پست، در نهایت بتواند نیازهای در حال تغییر مشتریان را بهتر و سریع‌تر تامین کند و پوشش این خدمات را نیز گسترده‌تر سازد.
اکنون، فعالان کلیدی
زنجیره تامین خدمات پستی نظیر گمرکات، خطوط هواپیمایی، شرکت‌های حمل و نقل زمینی و سایر فعالان این حوزه، قادرند به خدمات IT زنجیره تامین این سازمان دسترسی یابند.

Post net چیست؟
پست نت، شبکه تبادل داده­‌های الکترونیک (EDI) است که توسط مرکز فناوری‌های پستی (PTC) تدوین شده و امکان انتقال اطلاعات مربوط به مرسولات پستی ورودی و خروجی را بین ذی‌نفعان به شیوه‌­ای امن و به موقع میسر می­‌سازد و هم‌اکنون در دسترس فعالان پستی‌ قرار گرفته است.
بدین ترتیب، پیوستن طیف گسترده‌­تری از بازیگران بخش پست به شبکه EDI، برای شرکت­‌های پستی یک مزیت واقعی به شمار می‌رود. پیش‌ آگهی(PRE-ADVICE) در خصوص نامه­‌های در راه، از طریق سیستم پیام‌ رسان EDI، ضروری و حیاتی است؛ چرا که شرکت­‌های پستی می‌­توانند گزارش‌­های مربوط به پیام‌­ رسان الکترونیک را در طراحی شبکه لجستیک خود به کار گیرند، مشکلات کیفی را تشخیص دهند و برای دیگران صورت‌حساب صادر کنند.
 اپلیکیشن داده‌­های پیشرفته الکترونیک (EAD) امنیت زنجیره تامین را تقویت می‌­کند و سبب پیگیری محتوای مرسولات پستی می‌شود.

به سوی شبکه‌ای یکپارچه 
برای اجرایی شدن مقررات EAD در کشورهای مختلف جهان از سال 2021، باید بیش از گذشته مطمئن شویم که همه شرکت­‌های پستی برای تبادل این داده‌­ها با سایر فعالان کلیدی در زنجیره تامین خدمات
پستی، آمادگی دارند.
 UPU نقشه‌ راهی فراهم کرده‌ است تا کل شبکه پستی را با الزامات اجرایی شدن این سیاست تازه هماهنگ کند. توانمندسازی شرکا برای تبادل پیام‌­ با اپراتورهای پستی از طریق این شبکه، گامی حیاتی برای بسته شدن هر گونه روزنه و اختلالی در برقراری ارتباطات میان بازیگران این حوزه است.
این سیاست جدید قصد دارد تا با پیوند بهتر فعالان پستی به  خدمات پست نوین، به اتحادیه جهانی پست کمک کند و شاخص­‌های عملکرد کلیدی مانند کیفیت خدمات را نیز پایش نماید. در عین حال، اقدام دیگری هم در دست انجام است تا به جای آن که انبوه داده­‌های فیلتر نشده به سمت شرکا سرازیر شود، آن‌ها بتوانند داده‌­های دقیق مورد نیاز خود در سیستم را انتخاب کنند و بدین ترتیب کارایی سیستم افزایش یابد.

مشارکت دادن مشتریان
مرکز فناوری‌های پستی همچنین تدبیری اندیشیده تا مشتریان از همان آغاز فرآیند، به شبکه پیوند داده شوند. در واقع اپلیکیشن داده­‌های پیشرفته الکترونیک (EAD)، پاسخ اتحادیه جهانی پست به نیاز روان‌تر شدن ترخیص مرسولات از گمرکات، همراه با کاهش محدودیت الزامات امنیتی است، چرا که  صنعت پست، امروزه مرسولات تجارت الکترونیکی بیشتری را جابه جا می­‌کند و این روند، با سرعت زیادی رو به رشد است.
اپلیکیشن EAD به فرستندگان نامه­‌های شخصی و تجاری امکان می‌­دهد تا به طور مستقیم، اطلاعات مربوط به محموله خود را بر مبنای فرم‌­های اظهارنامه
گمرکات اتحادیه جهانی پست، در سیستم قرار دهند و بدین ترتیب داده‌­های پیشرفته الکترونیکی، به طور مستقیم به شرکت­‌های پستی و گمرکات مربوطه ارسال شود. این امر، ترخیص گمرکی را تسریع می­‌کند و تضمین کننده خدمات سریع و قابل اطمینان به مشتریان است. علاوه بر آن، تضمین می­‌کند که شرکت­‌های پستی، مقررات آتی EAD را رعایت خواهند کرد.
شرکت­‌های پستی با برون­‌سپاری فرآیند دریافت اطلاعات به مشتریان خود، از طریق این اپلیکیشن، می‌­توانند در هزینه­‌ها صرفه­‌جویی کنند، کیفیت داده­‌های جمع‌­آوری شده را بهبود بخشند و جمع‌­آوری اظهارنامه­‌ها را برای تمامی مرسولات نظام­‌مندتر کنند.
برای مشتریان نیز با ساده‌سازی ورود اطلاعات مربوط به فرستنده و گیرنده، امکان مشاهده جزئیات محتوا و مدارک مربوطه در این اپلیکیشن آسان است. کاربران درباره  مرسوله­‌های ممنوعه، هشدار دریافت می‌کنند و از تعرفه­‌ خدمات مورد نیاز آگاه شوند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما