تاریخ انتشارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
کد مطلب : ۵۶
۱
plusresetminus
پلتفرم‌های ابری در خدمت مدیریت یکپارچه سیستم‌های لجستیک

ضرورتی به نام پردازش ابری

استفاده از پلتفرم‌های ابری در سیستم‌های مدیریت یکپارچه لجستیک، نه فقط جریان دریافت داده از فرآیند و عملیات لجستیک را تقویت و تسریع می‌کند؛ بلکه به شما اجازه می‌دهد تا در تیم مدیریت عملیات، انعطاف پذیری بسیار بیشتری داشته باشید.
ضرورتی به نام پردازش ابری
قدرت ناشی از افزایش دسترسی به داده‌ها، یکپارچه‌سازی ارتباطات و امکان تجزیه و تحلیل بلادرنگ (real time)، موجب خلق فرصت‌هایی برای ارتقای بهره‌وری عملیات تولید و تجارت شده است. فرصت‌هایی که از تمام پیشرفت‌های قبلی در این زمینه اثرگذارترند.
سولوشن‌های ابری، برای کسب ارزش‌های بیشتر از عملیات، به یک ضرورت تبدیل شده‌اند. تاثیر ابری‌سازی بر صنعت لجستیک، گاهی آن‌چنان بزرگ و غافلگیر کننده است که به دشواری می‌توان تشخیص داد که دقیقا چه چیزی در روند عملیات تغییر کرده است.


قیمت‌گذاری بلادرنگ
درک فوری و دقیق از تغییرات هزینه عملیات و تدارکات، در هر بخش از زنجیره تامین، به شما امکان می‌دهد تا به صورت موثری، هزینه‌های کل عملیات را کنترل کنید. هزینه‌های مربوط به تدارکات، انبارداری و حمل و نقل، تحت تاثیر عوامل گوناگونی همچون شرایط بازار، تحولات محیطی، ابعاد سفارش و ... آن‌چنان سریع و آسان تغییر می‌کند که نوسانات آن می‌تواند به سادگی یک عملیات سودده را به زیان‌ده و یا یک عملیات زیان‌ده را به یک عملیات سودآور بدل کند.
به یاد داشته باشید که هزینه‌های زنجیره تامین، آن‌چنان به سرعت بر جریان خلق ارزش عملیات تولید و تجارت اثر می‌گذارد
که حتی یک صرفه‌جویی کوچک در این بخش نیز، یک پیروزی بزرگ به شمار می‌رود و می‌تواند کاملا سرنوشت ساز باشد.
 
مدیریت موجودی بلادرنگ
دسترسی مستقیم به میزان موجودی انبار، مهم ترین ابزار شما برای کنترل ریسک و بهینه‌سازی هزینه ریسک است. این موجودی، در واقع برای کسب و کار شما، حکم سپر را دارد. یک سوال مهم این‌که تا کجا منطقی است که چالاکی کسب و کار خود را قربانی به‌دست آوردن حفاظت بیشتر کنید؟
مدیریت موجودی بلادرنگ، به شما اجازه می‌دهد که توانایی خود را برای پاسخگویی به روند افزایشی تقاضای بازار حداکثر کنید، در حالی که همزمان، ذخیره احتیاطی مناسبی برای واکنش نشان دادن به موقعیت‌های اضطراری در اختیار دارید.
 جریان مستمر اطلاعاتی که از پلتفرم‌های ابری مدیریت زنجیره تامین به دست می‌آید، به شما اجازه می‌دهد تا موجودی خود را در سطوح مختلف فرآیند، با دقت بیشتری کنترل کنید.
 
بهینه‌سازی یکپارچه مدیریت تامین
سیستم‌های مدیریت انبار و مدیریت حمل و نقل، در واقع ابزارهایی جهت تسریع و تسهیل روند خرید، حمل و مدیریت موجودی در حوزه ملزومات تولید و محصولات نهایی و آماده فروش هستند؛ اما در هر بخش از این زنجیره، سیستم با گزینه‌ها و انتخاب‌های متعددی روبه‌رو می‌شود که ترکیب آن‌ها، مجموعه سناریوهای در دسترس برای انجام عملیات مدیریت تامین را تشکیل می‌دهند. وقتی مدیریت هر بخش، به صورت مجزا، در دست افراد یا واحدهای گوناگونی از سازمان است، تبادل سریع و بی‌نقص اطلاعات بین این بخش‌ها، برای یافتن بهترین گزینه، دشوار و پیچیده می‌شود. در این شرایط، سازمان بین دو راهی تصمیم‌گیری سریع (اما غیربهینه بر اساس داده‌های مبهم) یا تصمیم‌گیری دقیق و سنجیده (بر اساس ترکیب و
تحلیل دقیق داده‌ها) اما در مدت زمان طولانی، قرار می‌گیرد.
یکپارچه‌سازی این سیستم‌ها، بر روی پلتفرم‌های ابری مدیریت عملیات لجستیک، موجب افزایش دقت، سرعت و سهولت تبادل داده، بین بخش‌های مختلف نظام مدیریت تامین سازمان می‌شود و تصمیم‌گیری بهینه بلادرنگ و همچنین کشف الگوهای مناسب برای تصمیم‌گیری‌های آینده‌نگرانه در مدیریت زنجیره تامین را تسهیل می‌کند.
در هر سیستمی، با عملکرد تکرارشونده، تشخیص الگوهای تکرارشونده، کلید اجرای عملیات بهینه‌سازی در سیستم است. یکپارچه‌سازی اطلاعات و ارتباطات، بر روی سیستم‌های ابری مدیریت لجستیک، این امکان را فراهم می‌کند که داده‌های مربوط به عملکرد بخش‌های مختلف زنجیره تامین، در یک محدوده وسیع از بازیگران و با رویکردی سیستمی، تجزیه و تحلیل شود و این ظرفیت، به معنای افزایش هم‌زمان دقت و سرعت، در تشخیص الگوهای تکرار شونده عملیات، در زنجیره تامین است.
در تلاش برای مدیریت یک زنجیره تامین که اجزای متعدد و متنوع ملزومات تولید را از تامین‌کنندگانی متفاوت (شاید از سراسر جهان) دریافت می‌کند، ایجاد هماهنگی مهم‌ترین عامل در ارتقای بهره‌وری به شمار می‌رود.
همچنین نباید از نظر دور داشت که در بازارهای جهانی‌شده امروز، فشار رقابت سبب شده تا فاصله زمانی مورد نیاز برای هماهنگی اجزای گوناگون زنجیره تامین یک تولیدکننده، به چند ساعت تقلیل یابد، آن هم در حالی که اجزای این زنجیره در کشورهای مختلفی پراکنده‌اند!
فراهم شدن امکان برنامه‌ریزی و ایجاد چنین هماهنگی دقیقی، حاصل یکپارچه‌سازی نظام اطلاعات و ارتباطات
بر روی پلتفرم‌های ابری مدیریت لجستیک است که امکان پایش بلادرنگ عملکرد تمام اجزای زنجیره تامین را برای مشتری فراهم کرده است.
فرآیندهای تامین پیچیده‌ای که تخمین و ارزیابی بعضی از پارامترهای عملکردی آن در گذشته تا حد ناممکن دشوار بود، به لطف دسترسی به داده‌های دقیق، یکپارچه، تفصیلی و به‌هنگام، نه فقط قابل پایش، بلکه قابل پیش‌بینی شده است!
 
مدیریت بلادرنگ منابع !
استفاده از پلتفرم‌های ابری در سیستم‌های مدیریت یکپارچه لجستیک، نه فقط جریان دریافت داده از فرآیند و عملیات لجستیک را تقویت و تسریع می‌کند، بلکه به شما اجازه می‌دهد تا در تیم مدیریت عملیات، انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری داشته باشید. با استفاده از این پلتفرم‌ها، اعضای تیم شما، مستقل از موقعیت مکانی و زمان، قادرند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته و وظایف سازمانی‌شان را به انجام برسانند.
این داده‌ها، مدیران سازمان را قادر می‌سازد، از راه دور بر روند عملیات و انجام وظایف اعضای تیم نظارت مستمر و بلادرنگ داشته باشند. چنین قابلیتی به سازمان و مدیران آن امکان می‌دهد تا برای پیشبرد بهینه عملیات لجستیک، منابع سازمان را با انعطاف‌پذیری و چابکی، در هر کجا و هر زمان که لازم باشد، تخصیص دهند.
با وجود همه پیشرفت‌ها، بهینه‌سازی عملیات لجستیک، باز هم یک وظیفه دشوار و پیچیده است، اما پلتفرم‌های ابری مدیریت لجستیک، انجام این وظیفه را در محیطی کاربرپسند و کارآمد ممکن می‌کند.
افزایش حجم و دقت در جریان داده‌های دریافتی بلادرنگ، که به لطف استفاده از پلتفرم‌های ابری ممکن می‌شود، امکان اعمال کنترل‌های شدید و موثر بر روی فرآیندهای کلیدی کسب و کار را درعین حفظ انعطاف‌پذیری کسب و کار، فراهم می‌کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما